Program 26 januari 2016

Dag 2, 26 januari – Preliminärt program

Lokal: Vinterträdgården, Grand Hôtel, Stockholm
07.45 Registrering och kaffe
08.28 Välkomstanförande.
Jan Ots, VD, Nordic Publishing
08.30 Relevant information i tid
Lena Söderberg, generaldirektör, Sveriges Geologiska Undersökning (SGU)
08.40 Vi rustar beslutsfattare att ta bättre beslut
Susanne Nellemann Ek, VD och kanslichef, ULI Geoforum
08.50 Fyra scenarier om framtidens samhällsplanering
Bengt Kjellson, generaldirektör, Lantmäteriet
09.10 Botniska korridoren en viktig länk i samhällsbygget
Martin Sandberg, Trafik- och infrastrukturstrateg, Sweco
09.30 Transport Co-operation between Arctic countries
Rune J.Arnøy, havnchef, Narik Havn
 09.50 Handbok för kommuner som står inför gruv- eller täktsatsningar
Francisca Herodes, Affärsområdeschef, Ramböll Management Consulting
10.05 Kaffe
10.35 Workshop 1
Spår 1: GIS Geographic Information Systems
Theme: GIS in Mining (ENG)

Lokal: Royal
Moderator: Erika Ingvald, Enhetschef, Mineralinformation och gruvnäring, Sveriges geologiska undersökning (SGU)

  • Applying SWE standards in mining geo-monitoring
    Clemens Schmuck, Senior Software Architect, Pöyry Austria
  • GeoBIM leads optimisation of subterranean infrastructure – or BIM goes underground
    Mats Svensson, Doctor of Technology, Tyréns AB
  • Increase productivity and safety through 3D real-time situational awareness of the whereabouts of your people, vehicles and equipment
    Mikael Nyström, VD, Mobilaris
  • Unmanned Aerial Vehicles in Mineral Exploration and Mining Operations in the Arctic
    Dr. Vesa Nykänen, Research Professor, Geological Survey of Finland, Northern Finland Office
  • The importance of 3D-modelling in geoscience, exploration and mining
    Tobias Bauer, PhD, Associate senior lecturer, Luleå University of Technology (LTU)
Spår 2: Samhällsbyggnad i Norr
Tema: Samhällsomvandlingen

Lokal: Vinterträdgården
Moderator: Lennart Sjögren, ULI Geoforum

  • Kiruna – från stadsflytt till stadsomvandling
    Krister Lindstedt, arkitekt SAR/MSA, partner White arkitekter
  • Hur bygger man en helt ny stad från grunden?
    Göran Cars, Professor på KTH och ansvarig stadsutvecklare för det nya Kiruna
  • LKAB:s perspektiv på samhällsomvandlingen
    Bo Krogvig, TF kommunikationsdirektör, LKAB
  • Samhällsomvandlingen i Gällivare – Utmaningar och möjligheter
    Lars Alriksson (m), Kommunalråd, Gällivare kommun
12.15 Lunch
13.15 Workshop 2
Spår 1: GIS Geographic Information Systems
Tema: GIS inom samhällsbyggnad

Lokal: Royal
Moderator: Lennart Sjögren, ULI Geoforum

  • Beslutsunderlag genom GIS
    Maria Gårdlund, VD Sweco
  • Trafikverket hanterar BIM som beställare och hur arbetet med BIM påverkas av att allt arbete sker på befintlig anläggning
    Johan Wilén, projektledare implementering av BIM på verksamhetsområde Investering, Trafikverket.
  • 3D visualisering av industrianläggningar
    Ulf Hedlund, Avdelningschef för Tyréns AB:s Geomatik avdelning
  • 3D Stadsmodeller för samordning och kommunikation
    Anders Lisspers, Avdelningschef WSP Visualisering och VR, WSP Sverige AB
Spår 2: Samhällsbyggnad i Norr
Tema: Infrastruktur

Lokal: Vinterträdgården
Moderator: Lennart Gustavsson, ordförande, Georange

  • Infrastrukturen en viktig del i samhällsutvecklingen
    Arnold Vonkavaara, Regional direktör, Region Nord, Trafikverket
  • Tjänster och affärsmodeller i den smarta staden
    Christian Wictorin, Chef för Smart Cities, WSP-Telekom
  • De stora samhällsprojekten ritar om kartan
    Björn Östlund, affärsområdeschef för samhällsbyggnad, ÅF
  • I panelen deltar även:
    Rune Arnoy, havnchef, Narvik Havn och
    Martin Sandberg, Trafik- och infrastrukturstrateg, Sweco
14.45 Kaffe
Lokal: Vinterträdgården, Grand Hôtel, Stockholm
15.15 Sammanfattning av Workshops ”Call for actions”
15.30 Utblick 2016 – Syns något ljus i tunneln?
Magnus Ericsson SNL Metals & Mining och Luleå Tekniska Universitet
15.40 Var är politikerna?
Harald Gatu, Journalist, Dagens Arbete
15.50 Paneldebatt: Har politikerna övergett Gruvnäringen? – Förnyelse i med och motgång
Moderator: Lennart Gustavsson, ordförande, Georange
Birger Lahti, Riksdagsledamot, Vänsterpartiet
Ulf Berg, Riksdagsledamot, Moderaterna
Emilia Töyrä, Riksdagsledamot, Socialdemokraterna
Helena Lindahl, Riksdagsledamot, Centerpartiet
16.30 Sammanfattning av dagen.

SPONSORER